-
PREGLED ČLANKOV
- Childhood with Izidor Gasperlin 17/09/2022
- Stopnje obdelave fotografij 12/09/2013
- Ali je fotografija preveč obdelana? 24/06/2013
- Ali je fotografija obdelana? 17/06/2013
- Uporaba filtrov v digitalni fotografiji 24/04/2013
O digitalni fotografiji težko še govorimo kot o nečem novem. Digitalizacija je sprejeto dejstvo, čeprav ima fotografiranje na film svoje značilnosti in na določenih področjih tudi prednosti. Iz obdobja fotografiranja na film ostaja vrsto pripomočkov in dodatne opreme, za katero ni povsem jasno, kakšno mesto ima v digitalni fotografiji. Če ga sploh še ima.
Med pripomočki, ki se še vedno množično uporabljajo, se bomo najprej posvetili filtrom. Omejili se bomo zgolj na možnost oziroma smiselnost njihove uporabe. Zelo na kratko lahko odgovorimo na prvo. Filtri gredo fizično skupaj z objektivi, ki se v svoji temeljni zasnovi niso spremenili. Torej je vse filtre možno uporabljati tudi v digitalni fotografiji.
Ko se začnemo spraševati o smiselnosti uporabe, iskanje odgovora postane malo bolj zapleteno. Vsi filtri, ki jih za namen tega članka niti ni treba posebej navajati, imajo zelo podobne učinke tudi v digitalni fotografiji. Vendar je večino učinkov možno ustvariti v poobdelavi. Programi za obdelavo fotografij nudijo vedno več in bolje. Če se odločamo za uporabo določenega filtra na terenu, to najmanj pomeni s sabo nositi nekaj več krame. Ki se lahko izgubi, razbije,… Na terenu je s tem tudi kar nekaj dela. Razmisliti je treba, kaj želimo doseči, kateri filter uporabiti. Potem je treba to nameščati in spet snemati. Skratka, kar precej dela. Treba je še upoštevati, da če se zmotimo in uporabimo napačni filter oziroma če učinek ni željen, tega v kasnejši obdelavi ne bomo mogli popraviti. Pri fotografiranju brez filtrov se kasneje v poobdelavi prosto odločamo kateri učinek, če sploh, bomo dodajali. Težko je objektivno vrednotiti prednosti in pomanjkljivost, a nekako se ponuja logičen zaključek, da je smiselna samo uporaba filtrov, katerih učinkov ni mogoče ustvariti v poobdelavi. Taka sta v bistvu samo dva: polarizacijski filter in zatemnitveni (ND) filter.
Polarizacijski filter skrbi za poudarjeno nasičenost barv, običajno na nebu. Ker to lahko izvedemo v poobdelavi, poleg tega pa ta učinek ne gre najbolj skupaj s širokokotnimi objektivi, se ta del uporabe opušča. Pomembnejši učinek je, da z vrtenjem filtra po želji odvzemamo ali dodajamo odseve na vodi, steklu, mokrih listih dreves, ipd. Fotografija z odsevi ali brez njih je lahko povsem nekaj drugega.
ND filter uporabljamo, kadar želimo podaljšati čas osvetlitve. S tem želimo poudariti občutek gibanja (mlečni izgled vode, zameglitev oblakov, ipd.) Te učinke lahko simuliramo v poobdelavi, vendar jih je praktično nemogoče enako kvaliteto, predvsem mehkobo.
Poleg ND filtrov, ki zatemnijo celoten posnetek, obstajajo tudi prehodni filtri, ki pokrivajo samo del kadra. Z njimi se npr. zatemni samo presvetlo nebo, da se izognemo prežganinam na oblakih. Ker pa enak učinek dosežemo fokaj enostavno s tehniko združevanja več različno osvetljenih posnetkov (HDR), lahko shajamo tudi brez prehodnih ND filtrov.